poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Żywienie kota cz.3 Sucha karma


Przy znacznej większości kocich diet sucha karma jest głównym składnikiem, dlatego jej odpowiedni wybór jest bardzo ważny, po prostu dla zdrowia naszego pupila. Każdy z nas chce aby kot był zdrowy i rozwijał się prawidłowo, odpowiednie żywienie to jedna z podstaw zdrowego życia.

Przyjrzyjmy się więc najpierw składowi modelowego jedzenia kotów, czyli myszy.
55% - 60%  -  Białko
23% - 35%  -  Tłuszcze
3% - 8%      -  Węglowodany i minerały
Należy tutaj dodać, ze węglowodany to w większości zawartość mysiego żołądka. Warto również wspomnieć, że kot to mięsożerca bezwzględny, oznacza to że jego organizm nie potrafi czerpać energii z węglowodanów.

Ważne aby w suchej karmie było jak najwięcej mięsa, niby jest to po prostu stwierdzenie faktu jednak niestety chyba nie jest to takie oczywiste. W wielu karmach przeważającym składnikiem są produkty roślinne, które fakt są tańsze i działają  jak wypełniacze, jednak w zbyt dużej ilości szkodzą one kotom. Myślę, że ten temat rozwinę w osobnym poście bo jest on bardzo obszerny. Ważne jest aby było dokładnie napisane jakie mięso znajduje się w karmie, ponieważ napis "mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego", może oznaczać wszystko i tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia co je nasz kot.
Kolejny element składu, który warto odszyfrować do "białko zwierzęce", teoretycznie dobrze że się znajduje w praktyce bywa różnie. Dobrze żeby było jednak nie powinno być wymienione jako jeden z głównych składników, a na pewno nie przed właściwym mięsem, ponieważ nie musi oznaczać mięsa, może być pozyskane np. z piór. Ktoś mógłby teraz powiedzieć, że przecież jak kot poluje to zjada ptaka z piórami. Tak, ale pióra stanowią jednak znacznie mniejsza jego część niż właściwe mięso. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie karmienia kota piórami i oczekiwania, że ten będzie najedzony i szczęśliwy, a jednak robimy to nie zwracając uwagi na skład.


Najlepsze karmy dla kotów to karmy bez zbożowe, są to karmy które w większości zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, oraz trochę roślin, warto zwrócić uwagę, aby nie było ich zbyt dużo.
Kolejna półka jakościowa karm to karmy zawierające produkty roślinne takie rak ryż, lub kukurydza, jednak nadal  zawierające sporo mięsa.
Karmy z najniższej półki jakościowej, chociaż nie koniecznie cenowej, to karmy które zawierają w większości zboża i produkty pochodzenia roślinnego. Mięso w nich to "białko zwierzęce", o którym pisałam wcześniej.
Są również karmy, które nigdy nie powinny stać na półce karm dla kotów ich skład pasowałby do karm dla gryzoni, kur, lub innych roślinożerców.   
W internecie znajduje się sporo list karm, poukladanych według jakości, ja również postaram sie taką listę wykonać i umieścić na blogu, aby ułatwić chociaż trochę wybór. Planuję również wykonać dokładną analizę poszczególnych marek karm. 



Podsumowanie:
- Zawsze sprawdzaj skład karmy.
- Odpowiednia ilość białka, ok 55%-60% to wartość optymalna.
- Sprawdzaj ilość "popiołu surowego", jest to wypełniacz, więc im mniej tym lepiej.
- Kot jako mięsożerca bezwzględny nie czerpie energii z węglowodanów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz