czwartek, 9 lutego 2017

Żywienie kota cz.1 Wstęp

Czym karmić kota? Co kupić na początek? Co będzie najlepsze dla mojego kota?
Te i wiele podobnych pytań pojawia się w głowach, przede wszystkich młodych, lub przyszłych właścicieli kotów. Jednak uważam, że zawsze warto czytać i dowiadywać się nowych rzeczy. W tej serii postaram się wyjaśnić jak najwięcej zagadnień w jak najbardziej dostępnej formie.
 Nie jestem dietetykiem zwierzęcym, ale bardzo mnie ten temat interesuje. Zresztą chciałabym i będę do tego dążyć, aby ten blog mył miejscem, z którego można czerpać praktyczną i sprawdzoną wiedzę. Więc czytam dużo, uczę się, chce mieć odpowiednia wiedzę, aby móc przekazać ją innym.

Żywienie kota cz. 1 1/2 Przygotowanie
Kot, tak jak człowiek musi mieć w czym jeść. Powinien mieć dwie lub trzy miski do swojej dyspozycji, zależnie od tego czym zamierzamy go karmić. Jedna miska na wodę, druga na karmę suchą, a trzecia na mokrą. Wszystkie miski muszą być zawsze bezwarunkowo czyste. Kot nie będzie jadł z brudnych misek, ponieważ w niemytej misce rozwijają się bakterie, które kot wyczuwa i instynktownie ich unika, aby nie zachorować. Tak samo jedzenie musi być zawsze świeże. Kot jest mądrym stworzeniem i nie zje nic co się zepsuło.
W sklepach zoologicznych mamy naprawdę duży wybór misek, jednak tworzywa, z których są wykonane to przede wszystkim plastik, stal, lub ceramika. Każde z tych tworzyw ma swoje plusy i minusy.

Miski plastikowe

Występują chyba we wszystkich kształtach i kolorach. Są łatwe do mycia i koty zazwyczaj lubią miski plastikowe. To że są bardzo lekkie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest na pewno to, że zabranie ich gdziekolwiek nie jest żadnym problemem. Jednak są na tyle lekkie, że kot może je z łatwością przewrócić i rozlać wodę, lub rozsypać karmę.
Miski stalowe

Są cięższe niż miski plastikowe dzięki czemu kot ich tak łatwo nie przewróci. Mogą też mieć, jak miska na zdjęciu, gumowy spód, aby zapobiec przesuwaniu się miski po podłodze. Jednak zasadniczym minusem misek stalowych jest to że posmak stali w mokrej karmie, lub wodzie nie wszystkim kotom pasuje i mogą odmawiać jedzenia, lub picia. 
Miski ceramiczne



 Tutaj podobnie jak przy miskach plastikowych ilość kolorów i wzorów jest niezliczona. Miski są dość ciężkie więc kot ich nie przewróci, jedzenie, lub woda nie będą przechodziły żadnym aromatem. Ich minusem jest na pewno to, że mogą się zbić, więc zabieranie ich w podróż może być trudne.

Wszystkie z wymienionych wyżej rodzajów mogą występować w formie "dwojaczków" (Przykład: zdjęcie nr.2). Takie połączone ze sobą miski na pewno są trudne do przewrócenia. Jednak należy zwrócić uwagę na to czy każdą z misek można oddzielnie wyciągnąć. W przeciwnym wypadku będzie to znacznie utrudniać mycie, oraz wymianę wody.




Źródła zdjęć(od góry):
1.https://www.mojkvart.hr/Zagreb/Centar/Veterinarska-ambulanta-veterinarska-ljekarna/pet-shop-pokupec/Zdjelice-i-podlosci-S44494
2.https://abc-zoosklep.pl/195-miski-metalowe-dla-kotow-stojaki-na-miski-dla-kotow
3.https://allezoo.com.pl/miski-i-poidla-dla-kota/10228-TRIXIE-Miska-ceramiczna-dla-kota-KOLOR-0-3L-4011905247939.html

~Agata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz